W przypadku uczestniczenia w wypadku samochodowym, osoba poszkodowana może żądać odszkodowania, które zostanie jej wypłacone z ubezpieczenia sprawcy kolizji. W ramach tego odszkodowania, można dochodzić zwrotu różnorodnych kosztów, w zależności od doznanej szkody.
W tym celu warto znać numer polisy OC sprawcy.
Co, jeżeli numer policy OC sprawcy jest nieznany?
Jeśli poszkodowany posiada inne dane sprawcy (np. jego imię i nazwisko, adres, inne dane, pod jakimi można się skontaktować ze sprawcą wypadku albo przynajmniej numer rejestracyjny jego pojazdu), możliwe jest podjęcie stosownych kroków, żeby ustalić jego numer polisy.
Następnym krokiem jest zgłoszenie powstałej szkody ubezpieczycielowi. Już na tym etapie należy przedstawić swoje konkretne roszczenia, opis zdarzenia i jego skutków, dokumenty je potwierdzające. To bowiem na tej podstawie ubezpieczyciel podejmuje swoją pierwszą decyzję co do zapłaty odszkodowania.
Jeżeli decyzja ubezpieczyciela nie będzie satysfakcjonująca, można się od niej odwołać. Niestety standardem jest, że w postępowaniu likwidacyjnym (przedsądowym) ubezpieczyciel odmawia wypłaty odszkodowania albo znacznie je zaniża, a przy tym żąda przedstawienia wielu dodatkowych dokumentów. Należy jednak wówczas podjąć dalsze kroki (nie zrażając się takimi działaniami towarzystwa ubezpieczeniowego). Zdarza się bowiem dopiero, że dopiero na etapie odwołania od pierwszej decyzji lub na etapie sądowym udaje się uzyskać w pełni korzystne odszkodowanie.
Co zrobić, jeśli sprawca wypadku uciekł z miejsca zdarzenia i nie są znane jego dane?
W takiej sytuacji poszkodowany może zgłosić swoje roszczenia o zapłatę odszkodowania do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG). Procedura wygląda w podobny sposób jak z ubezpieczalnią.
Jakich roszczeń można żądać za udział w wypadku samochodowym?
W ramach odszkodowania, poszkodowanemu służy zwrot środków z różnych tytułów.
W tym, może on żadać pokrycia przez towarzystwo ubezpieczeń wszystkich kosztów, które poszkodowany poniósł w związku z wypadkiem. Najczęściej będą to koszty leczenia (leków, wizyt lekarskich, badań), koszty zakupu określonych akcesoriów medycznych (np. do rehabilitacji).
Oprócz tego, można dochodzić także zwrotu koszty dojazdów (do placówek medycznych, fizjoterapeutycznych itp.).
Poszkodowanemu przysługuje także zwrot opieki osób trzecich. Co istotne, nie muszą być to osoby specjalnie zatrudnione do tej opieki (jak np. pielęgniarka, profesjonalna pomoc domowa itp.). Pomoc ta nie musi być również udzielana odpłatnie, żeby poszkodowany mógł żądać od ubezpieczyciela zapłaty z tego tytułu. Obowiązują bowiem określone stawki godzinowe. Oznacza to, że poszkodowany, nawet jeżeli po wypadku korzystał z pomocy członka rodziny (za co mu nie płacił), może otrzymać dodatkową kwotę z tego tytułu, w ramach odszkodowania.
Jeśli wypadek spowodował poważne konsekwencje dla poszkodowanego, utrzymujące się długi (nieokreślony czas) po wypadku, może on dochodzić również renty. Będzie ona mogła mu być wypłacana (np. comiesięcznie) w takich przypadkach, jak utrata przez poszkodowanego zdolności do pracy wskutek wypadku, czy w razie zwiększenia się jego potrzeb, np. związanych z długotrwałym i kosztownym leczeniem.
Warto też pamiętać, że oprócz odszkodowania (mającego pokryć szkodę majątkową), poszkodowany może dodatkowo dochodzić od ubezpieczyciela także zadośćuczynienia (mającego zrekompensować mu doznaną krzywdę emocjonalną, czyli wszystkie negatywne przeżycia, których niewątpliwie doznał podczas wypadku).
Jeżeli chcesz skorzystać z profesjonalnej pomocy prawnej adwokata w Łodzi lub adwokata w Pabianicach w sprawie odszkodowania (zarówno na etapie sporu z ubezpieczycielem, jak i w sądzie), zachęcamy do kontaktu z naszą Kancelarią Adwokacką w Łodzi lub Kancelarią Adwokacką w Pabianicach.
ul. Żeligowskiego 42/3, Łódź
Zobacz na mapie >>
filia: ul. Lutomierska 2/1, Pabianice
Zobacz na mapie >>
509 359 397
kontakt@kancelarianiedzialkowscy.pl