Kancelaria Adwokacka Niedziałkowscy zlokalizowana w Łodzi, przy ul. Żeligowskiego 42/3

ZAMIANA PRAC SPOŁECZNYCH NA KARĘ POZBAWIENIA WOLNOŚCI

Co robić, gdy sąd zamienił prace społeczne na karę pozbawienia wolności (więzienia)?

Czy można uchylić zamianę prac społecznych na karę pozbawienia wolności (więzienia)?

Jak cofnąć zamianę prac społecznych na karę pozbawienia wolności (więzienia)?

Zastępcza kara pozbawienia wolności – co robić?

Są to główne pytania, z jakimi Klienci zwracają się do Kancelarii w przypadku uzyskania przez nich postanowienia sądu, w którym sąd informuje o zamianie wymierzonej im kary ograniczenia wolności – poprzez wykonywanie nieodpłatnej kontrolowanej pracy na cele społeczne na karę pozbawienia wolności.

Istnieje jednak możliwość „cofnięcia” takiego orzeczenia sądu i powrót do pierwszej wymierzonej kary, czyli prac społecznych. Wymaga to jednak podjęcia szybkich, odpowiednich kroków prawnych. Ryzykiem jest bowiem konieczność odbycia kary w zakładzie karnym.

Dlaczego sąd zarządza karę pozbawienia wolności zamiast orzeczonych prac społecznych?

Po wydaniu wyroku, w którym skazanemu wymierzono karę ograniczenia wolności poprzez wykonywanie nieodpłatnej pracy społecznej, sąd kieruje sprawę do kuratora. Kurator kontaktuje się następnie ze skazanym i wzywa go do stawiennictwa w określonym terminie. Podczas takiego spotkania ustala się miejsce, czas wykonywania oraz rodzaj zlecanej pracy.

Jeżeli jednak skazany uchyla się od wykonywania prac społecznych, tzn. nie kontaktuje się z kuratorem, nie odbywa prac, czy wykonał je jedynie częściowo, kurator występuje do sądu z wnioskiem o zarządzenie zastępczej kary pozbawienia wolności.

Zgodnie z przepisem art. 65 Kodeks Karnego Wykonawczego, przeliczenie kary ograniczenia wolności na pozbawienie wolności następuje w ten sposób, że jeden dzień pozbawienia wolności równy jest dwóm dniom kary ograniczenia wolności. 

Jak uniknąć zastępczej kary pozbawienia wolności orzeczonej w miejsce prac społecznych?

Taką możliwość przewiduje art. 65a § 1 k.k.w. Skazany musi pisemnie zobowiązać się do ich podjęcia oraz poddaniu się rygorom z tym związanym. Sąd decyzję podejmuje na podstawie przekazanych mu w tym zakresie informacji, dlatego warto odpowiednio uargumentować swój wniosek. 

Następnie, na podstawie tego wniosku, sąd wyznacza posiedzenie (niejawne).

Należy przy tym pamiętać, że samo złożenie ww. wniosku nie powoduje, że zastępcza kara pozbawienia wolności zostaje wstrzymana. Również więc w tym celu konieczne jest podjęcie stosownych działań. W innym wypadku, skazany może w każdej chwili zostać doprowadzony do zakładu karnego (obecnie nie ma już tzw. „biletów” ze wskazanym terminem stawiennictwa w jednostce penitencjarnej). 

Jeżeli masz więcej pytań lub pojawiły się wątpliwości, zapraszamy do kontaktu celem uzyskania pomocy prawnej w naszej Kancelarii Adwokackiej w Łodzi lub Kancelarii Adwokackiej w Pabianicach. 

secretcats.pl - tworzenie stron internetowych