Kancelaria Adwokacka Niedziałkowscy zlokalizowana w Łodzi, przy ul. Żeligowskiego 42/3

Uchylenie alimentów wobec pełnoletniego dziecka

Zasadą jest, że na rodzicach ciąży obowiązek utrzymania dziecka do czasu osiągnięcia przez nie samodzielności. 

Należy przy tym zaznaczyć, że obowiązek alimentacyjny nie wygasa samoistnie wraz z osiągnięciem przez dziecko pełnoletności. 

Nieprawdą jest także powstały mit, że alimenty przestają obowiązywać, kiedy dziecko skończy 26 lat.

Kiedy można uchylić alimenty na pełnoletnie dziecko?

Uchylenie/stwierdzenie wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego wobec dorosłego dziecka możliwe jest w kilku przypadkach, tzn.:

  • kiedy dziecko osiągnęło możliwość samodzielnego utrzymania się (np. podjęło pracę, zdobyło inne źródło dochodów),
  • kiedy dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania możliwości samodzielnego utrzymania się (np. nie uczy się, nie pracuje, rozpoczyna kolejne szkoły, nie kończąc ich, wyłącznie w celu dalszego uzyskiwania alimentów),
  • kiedy dla rodzica obowiązek płacenia alimentów powoduje nadmierny uszczerbek (są to jednak wyłącznie przypadki wyjątkowe, np. gdy rodzic zapadnie na poważną chorobę i nie ma możliwości do zaspokajania potrzeb również dorosłego dziecka).

Oznacza to zatem, że alimenty nie wygasają automatycznie. Zawsze należy więc doprowadzić do stwierdzenia faktu wygaśnięcia obowiązku ich uiszczania.

Zaznaczyć przy tym należy, że fakt kontynuowania przez dziecko nauki (np. na studiach), nie oznacza, że nie można starać się o uchylenie obowiązku alimentacyjnego. Będzie to bowiem możliwe zwłaszcza wtedy, gdy, np. dziecko studiuje zaocznie (ponieważ wtedy będzie dysponowało odpowiednią ilością czasu, aby podjąć pracę w tygodniu, poza weekendami, kiedy odbywają się zajęcia). Będzie to uzasadnione także wtedy, gdy dziecko nie przykłada się do nauki, uzyskuje niskie oceny i można przewidywać, że nie ukończy lub porzuci szkołę. 

W każdym jednak przypadku okoliczności te należy odpowiednio wykazać.

Jak uchylić alimenty na dorosłe dziecko?

Aby znieść alimenty na pełnoletnie dziecko należy wystąpić do sądu z pozwem o uchylenie obowiązku alimentacyjnego. 

Pozew należy złożyć w sądzie właściwym ze względu na zamieszkanie dziecka. 

Pozew ten musi spełniać określone wymogi, aby został skutecznie wniesiony i mógł podlegać dalszemu rozpoznaniu przez sąd.

Konieczne jest także jego odpowiednie uargumentowanie i złożenie określonych dowodów, aby sąd stwierdził, że faktycznie obowiązek alimentacyjny może już zostać zniesiony.

W innym przypadku, pozew może zostać oddalony, a rodzic w dalszym ciągu zmuszony będzie regularnie płacić alimenty.

secretcats.pl - tworzenie stron internetowych