Kancelaria Adwokacka Niedziałkowscy zlokalizowana w Łodzi, przy ul. Żeligowskiego 42/3

Dozór elektroniczny („bransoletka”) zamiast więzienia

System dozoru elektronicznego, czyli tzw. „bransoletka”, „opaska” na nodze pozwala skazanemu wyrokiem karnym na karę pozbawienia wolności odbyć ją w miejscu zamieszkania, w domu. 

Co zrobić, żeby dostać dozór elektroniczny („bransoletkę”) zamiast odbywania kary w zakładzie karnym? 

Zmiana przepisów od stycznia 2023 r. rozszerzyła możliwości skorzystania z dozoru elektronicznego. Obecnie więc uzyskanie jej jest możliwe w większej ilości przypadków. Aby móc się o niego skutecznie ubiegać, należy łącznie spełniać określonego wymogi:

  • wymiar kary nieprzekraczający 1 roku i 6 miesięcy (lub do 3 lat, pod warunkiem że pozostały do odbycia kary czas jest nie dłuższy niż 6 miesięcy),
  • posiadanie stałego miejsca pobytu,
  • zgoda pełnoletnich współmieszkańców,
  • brak technicznych przeszkód do realizacji nadzoru (dostęp do zasilania elektrycznego, zasięg sieci mobilnych).

Kiedy nie przysługuje dozór elektroniczny?

  • wymiar kary jest wyższy niż 1 rok i 6 miesięcy,
  • skazany jest recydywistą z art. 64 § 2 k.k.

Jak przebiega dozór elektroniczny?

Osoby skazane objęte SDE muszą przestrzegać wytycznych mających na celu zapewnienie stałego monitorowania ich lokalizacji. Przede wszystkim zobowiązane są stale nosić elektroniczną opaskę monitorującą. Poza tym, muszą też pozostawać w kontakcie z kuratorem sądowym i przestrzegać godzin pobytu w wyznaczonym miejscu. Przed uzyskaniem zezwolenia na SDE, skazany może przedstawić harmonogram swoich wyjść z domu (np. do pracy, do kościoła). Ponadto, sąd może nałożyć na skazanego, któremu udzielił zgody na dozór elektroniczny, także dodatkowe obowiązki (np. zakaz spożywania alkoholu, obowiązek uczestnictwa w programach resocjalizacyjnych itp.).

Jak ubiegać się o SDE („bransoletkę”)?

Aby uzyskać zgodę sądu na odbywanie kary w systemie dozoru elektronicznego, należy w tym celu złożyć stosowny wniosek do sądu penitencjarnego. Musi on zawierać odpowiednie uzasadnienie, argumentację, która spowoduje, że sąd uwzględni wniosek, a także określone dowody, które potwierdzą podnoszone w nim twierdzenia. 

Sądem właściwym w Łodzi będzie zatem Sąd Okręgowy w Łodzi, Wydział Penitencjarny.

Co grozi za złamanie zasad dozoru elektronicznego?

Przede wszystkim sąd może odwołać zgodę na odbywanie kary w systemie dozoru elektronicznego. Będzie to wiązało się z tym, że konieczne będzie jej ukończenie w zakładzie karnym. 

Jeżeli masz więcej pytań lub pojawiły się wątpliwości, zapraszamy do kontaktu celem uzyskania pomocy prawnej w naszej Kancelarii Adwokackiej w Łodzi lub Kancelarii Adwokackiej w Pabianicach. 

secretcats.pl - tworzenie stron internetowych